با اینکه رنگ روغن و رنگ اکرلیک در هنگام کار و زمانی که رنگ‌ها هنوز خشک نشده‌اند رفتارهای متفاوتی دارند و به راحتی قابل تشخیص‌اند، اما هنگامی که شما با یک نقاشی آماده مواجه می‌شوید یعنی زمانی که دیگر رنگ‌ها خشک شده‌اند، شاید تشخیص این‌که در آن نقاشی از رنگ روغن استفاده شده است یا اکرلیک، برای مبتدی‌ها یا عموم کمی مشکل بنظر برسد. در این مقاله با معرفی چند شاخص، به شما در تشخیص رنگ روغن یا اکرلیک بودنِ یک نقاشی کمک می‌کنیم.

قدم اول: بررسی زمینه
نخستین چیزی که می‌تواند در تشخیص رنگ روغن یا اکرلیک بودن یک نقاشی به ما کمک کند دقت در این نکته است که آیا رنگ‌ها مستقیما و بدون واسطه روی سطح خالص و فابریک بوم قرار گرفته‌اند و یا آنکه یک لایه‌ی سفیدِ واسط بین سطح بوم و رنگ‌ها قرار دارد؟ رنگ روغن برای شروع به کار نیاز به زیر سازی و آماده‌سازیِ سطح بوم (توسط ‌جسو gesso) دارد، در حالیکه رنگ اکریلیک می‌تواند بدون زیرسازی و بطور مستقیم هم روی بوم قرار گیرد.

قدم دوم: بررسی رنگ‌ها
برای بررسی رنگ نقاشی می‌بایست به دو چیز توجه شود: وضوح رنگ (clarity) و لبه‌ها. رنگ ‌های اکرلیک به دلیل آنکه سریعتر خشک می‌شوند پر انرژی‌تر (vibrant) به نظر می‌رسند در حالیکه رنگ روغن تیره‌تر (murky) است. اگر لبه‌های اشکال در نقاشی شما شارپ و واضح است، به احتمال زیاد در نقاشی از رنگ اکریلیک استفاده شده است. چراکه مدت زمان زیاد خشک شدن در رنگ روغن و تمایل  بالای رنگ روغن به ترکیب، سبب می‌شود اشکالی که با رنگ روغن نقاشی می‌شوند از لبه‌های نرم‌تر و محو تری نسبت به اکرلیک برخوردار باشند.

قدم سوم: بررسی بافت رنگ‌ها
نقاشی را با زاویه نسبت به‌خود قرار دهید و به بافت رنگ‌ها بر روی بوم دقت کنید. اگر رنگ‌ها دارای بافت هستند و لایه لایه به‌نظر می‌رسند، به احتمال زیاد در نقاشی از رنگ روغن استفاده شده است. رنگ اکریلیک وقتی خشک می‌شود صاف و هموار و لاستیکی مانند بنظر می‌رسد (مگر آنکه از افزودنی برای دادن ضخامت و حجم بیشتر به رنگ اکرلیک استفاده شده باشد).

قدم چهارم: بررسی زرق و برق رنگ‌ها
به رنگ‌ها دقت کنید. آیا خیلی براق (glossy) هستند؟ اگر این چنین است به احتمال زیاد از رنگ روغن استفاده شده است چرا که رنگ‌های اکریلیک در هنگام خشک شدن مات‌تر (matte) می‌شوند.

قدم پنجم: بررسی نشانه‌هایی که با گذر زمان آشکار می‌شوند
رنگ روغن به مرور زمان به زردی میگراید و ترک‌های شبکه مانندی همچون تار عنکبوت بر آن شکل میگیرد. در حالیکه رنگ اکرلیک این گونه نیست.